Začíná doba vhodná pro postřik proti housenkám zavíječe

Začíná doba vhodná pro postřik proti housenkám zavíječe

Doba pro aplikace postřiku proti housenkám zavíječe zimostrázového je podle Ústředního kontrolního a zkušebního úřadu zemědělský (ÚKZÚZ) už nyní vhodná v šesti okresech

V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí úřadu Ivana Kršková. Housenky motýla výrazně poškozují rostliny zimostrázu, který je znám na základě latinského názvosloví jako buxus, v parcích, veřejných prostorách, v živých plotech i v zahrádkách. Housenky nemají v Čechách přirozeného nepřítele.

Inspektoři úřadu monitorují výskyt housenek od tohoto jara.

Podle Krškové termín vhodný pro aplikaci přípravku je už nyní v okresech Praha-východ, Chrudim, Olomouc, Přerov, Znojmo a Hodonín. Housenky tam už opustily své úkryty mezi sepředenými listy a pohybují se v keřích. Úřad upozornil na to, že před postřikem je nutné keř prohlédnout a přítomnost housenek zavíječe zimostrázového ověřit.

Málokterý keř má podle odborníků tak dlouhou zahradní tradici jako stálezelený zimostráz. Už v antice zdobily zimostrázové živé ploty římské dvory a venkovské statky. Ve středověku stříhané stěny zimostrázu pomáhaly vytvořit v klášterech tichá místa vyhrazená meditaci a modlitbám. Na hradech a zámcích se tento keř stal nepostradatelnou součástí reprezentativních ornamentálních výsadeb.
Aktuální informace o výskytu a vývoji zavíječe zimostrázového a možném termínu ochrany v okresech jsou dostupné na webu úřadu http://www.ukzuz.cz.
Zavíječ zimostrázový je druh motýla východoasijského původu, který se v posledních letech šíří teplejšími oblastmi Evropy. V českých zahradách nemá přirozeného nepřítele. Napadá keře zimostrázu, jiné rostliny nepoškozuje. Housenka oplétá rostlinu zámotkem, nakousané listy následně odumírají a schnou.

19.4.2018 Zpravodajství ČTK

Ministerstvo zemědělství

Ke stažení